Budynki związane z drugą wojną światową są dzisiaj wspaniałymi obiektami zabytkowymi, które cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród pasjonatów działań militarnych. Konewka to niewielka wieś w województwie łódzkim, położona kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi, w której lasach znajduje się kompleks schronów kolejowych, wybudowanych w 1940 roku przez Niemców. Miał być to podwójny bunkier (drugi znajduje się w Jeleniu umiejscowionym 7 kilometrów od Spały), służący nazistom do ochrony pociągów przed lotniczymi atakami aliantów. Dzisiaj dostępny jest do zwiedzania i każdy z was, kto tylko lubi tego rodzaju budowle, musi się tam wybrać i poczuć specyficzny klimat bunkra.
Główny bunkier znajdujący się w Konewce ma długość 380 metrów, szerokość 15 metrów oraz wysokość 9 metrów. Pomiędzy znajdującymi się tam peronami umiejscowione zostały tory kolejowe, a obok tego schronu zbudowano w latach 40-tych XX wieku techniczny bunkier, w którym znajdują się m.in. kotłownia i wentylacja. Całe zabudowanie łączą trzy podziemne tunele, a w czasie wojny znajdowały się w tym miejscu również atrapy drzew, które umożliwiały skuteczne maskowanie obiektu przez aliantami. Jak potwierdza historia, bunkry nie zostały jednak wykorzystane w pierwotnych celach i remontowano w nich podzespoły silników, a także, jak głosi niepotwierdzona plotka, produkowano tajne bronie.
Jak więc widać, historia zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Zwiedzanie odbywa się w trzech głównych częściach obiektu: bunkrze kolejowym, technicznym i podziemnych kanałach. Jednak to nie wszystkie atrakcje, bowiem na miejscu stworzono ekspozycję militariów oraz różnego rodzaju wystawy, mające na celu przybliżyć historię tego ciekawego miejsca, wojny oraz różnych maszyn i innych sprzętów wojennych. Bunkier odwiedzać możecie od kwietnia do grudnia, a bilety to kwestia kilku złotych (dokładnie 7 zł normalny i 4 zł ulgowy). Dodatkowo za 25 złotych można wynająć przewodnika, a zwiedzanie uatrakcyjniają takie dodatki jak oświetlenie bunkra, bezpłatny parking, mini strzelnica oraz militarne pokazy. Zwiedzający mają także możliwość jeżdżenia motorem i samochodem wokół schronu i nawiązania łączności za pośrednictwem telefonów wojskowych.
Oczywiście każdy fan aktywnej turystyki znajdzie w pobliżu restaurację oraz noclegi. Oferta gastronomiczna znajduje się w pobliskiej Spale, podobnie jak i możliwość wypoczynku – do dyspozycji gości są dwa hotele, rezydencja, ośrodek wypoczynkowy oraz pokoje gościnne. Wyjazd w to urocze i bogate historycznie miejsce na kilka dni to doskonały pomysł. Połączenie aktywnej turystyki zabytkowo-historycznej i wypoczynek w zacisznych, leśnych okolicach, sprawi każdemu z was masę przyjemności.