poniedziałek, 5 marca 2012

Turystyka historyczna - Gród w Byczynie



Czasy średniowieczne są z pewnością dla wielu z nas fascynujące, a wszystko przez to, że owiane są nutką tajemnicy i życie ludzi toczyło się wtedy w zupełnie inny sposób. Czy zaskoczeniem dla was będzie fakt, że powrót do tych czasów wcale nie musi być niemożliwy? Wystarczy odwiedzić Byczynę – miasto w województwie opolskim, a konkretniej sąsiadującą z nim wieś Biskupice. To niezwykłe miejsce, w którym powstał rycerski gród, cieszący fanów turystyki klimatem średniowiecznych czasów…

Przełomowym rokiem dla tego miejsca był 2003, kiedy to po średniowiecznym jarmarku postanowiono stworzyć nieco bardziej rozbudowaną inicjatywę. W końcu udało się otrzymać dofinansowanie i powstał jedyny w swoim rodzaju gród rycerski, będący wielką atrakcją dla fanów aktywnej turystyki oraz miejscem spotkań dzisiejszych rycerzy. Potężna drewniana budowla jest niewątpliwie ewenementem w skali światowej – gród powstał na wyspie, otoczony jest naturalną fosą i zajmuje w sumie powierzchnię 2 tysięcy mkw. Podróż tam to możliwość wypoczynku w zupełnie inny sposób niż zwykle – bez zgiełku samochodów i fabryk, a z drewnianymi konstrukcjami i rycerzami.

Jakie atrakcje zaoferuje nam gród w Byczynie? Przede wszystkim potężną warownię, która pomieści 350 osób. Znajdują się tutaj karczma ze staropolskimi daniami (m.in. miód pitny, kasza ze skwarkami, ryba po staropolsku, dziczyzna czy bigos), zbrojownia, kuźnia, przymierzalnia strojów rodem ze średniowiecza, zagrody ze zwierzętami, tor łuczniczy, narzędzia tortur, a także sklep z pamiątkami. Jednym słowem – to prawdziwe centrum tego wspaniałego miejsca. Dodatkowo turystom oferuje się tutaj nocleg, w postaci pokojów stylizowanych na średniowieczne. Gród jest miejscem, w którym organizuje się międzynarodowe turnieje rycerskie oraz festyny, w których każdy może wziąć udział. Są one huczne, ciekawe i pamięta się je bardzo długo.

Rycerskie miasto to nie tylko wspaniałe widoki i rycerskie atrybuty, ale również oferta edukacyjna, zarówno dla młodszych, jak i starszych zwiedzających. Można wziąć udział w warsztatach, wykładach, a nawet zimowiskach i kilkudniowych wycieczkach. Dzięki tego rodzaju przedsięwzięciom można nauczyć się posługiwania bronią białą, pisania gęsim piórem czy jazdy konno. Kolejnym plusem jest możliwość zorganizowania tutaj wesela, imprezy czy firmowego szkolenia i to przez okrągły rok – gród jest czynny i do dyspozycji turystów przez okrągły rok.
zdjęcie: grod.pl