wtorek, 27 marca 2012

Historyczna turystyka na Szlaku Zamków Piastowskich

Bogactwo zamków w naszym kraju jest wręcz niesamowite, a najpiękniejsze z nich rokrocznie odwiedzane są przez rzesze turystów. Nic więc dziwnego, że powstają specjalne szlaki turystyczne, na których aktywny wypoczynek idealnie można połączyć z pragnieniem zdobywania wiedzy. Jednym z najbardziej popularnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jest Szlak Zamków Piastowskich, oznaczony kolorem zielonym. Znajduje się on na Dolnym Śląsku i liczy ponad 130 kilometrów, więc jego pokonanie nie będzie wielkim problemem.

Przygodę rozpoczynamy na Zamku w Grodnie, położonym w południowej części Gór Wałbrzyskich. Jego położenie jest niezwykle malownicze, a efekt podwaja leżące u jego stóp jezioro. Był on swojego czasu największym zamkiem na Śląsku, a z jego historią wiąże się wiele legend, m.in. o pojawiającej się regularnie na dziedzińcu zjawie – Białej Damie. Ponadto miała znajdować się tutaj tajemnicza skrzynia, otoczona polem minowym, o czym czytać można w literaturze o ukrytych skarbach świata… Aktualnie znajduje się w nim muzeum, w którym podziwiać można eksponaty znalezione tutaj po wojnie lub wypożyczone z wałbrzyskiego muzeum.
Z Grodna podążać należy przez kolejne miejscowości, takie jak Zagórze Śląskie, Złoty Las, Modliszów, Pogorzała, Witoszów Lubiechów, aby… dotrzeć do Wałbrzycha.

Znajduje się tam wspaniały Zamek Książ, który w naszym kraju jest mniejszy tylko od tych w Malborku i na Wawelu. Wybudowany pod koniec XIII wieku raczy turystów swoją potęgą i wieloma skrywanymi zabytkami. Warto obejrzeć wszystkie budynki zespołu zamku, park, a także romantyczną ruinę, która zadziwia kształtem. Kolejnym miejscem jakie odwiedzimy, jest Zamek Cisu z XIII wieku w dolinie Czyżynki. Leży on 3 kilometry od Książa i dzięki temu staje się coraz bardziej popularny, mimo że nie utrzymał się w tak dobrym stanie. Tereny te znane są również z obfitego występowania… grzybów.

Szlak prowadzi nas dalej przez Chwaliszów, Pietrzyków, Kłaczynę, aż do trzech znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie zamków – Świny, w Bolkowie oraz Niesytno. Pierwsze dwa miały być ze sobą połączone podziemnym przejściem, choć nigdy nie zostało to udowodnione. Zamek Świny jest jednym z najstarszych na szlaku i aktualnie jest własnością prywatną. Z kolei ten w Bolkowie to potężny obiekt z charakterystyczną wieżą z dziobem. Niejednokrotnie był wykorzystywany w filmie, przeciwnie do tego z Płonina, który również prezentuje się całkiem efektownie.

Po przejechaniu przez kolejne miejscowości trafimy do Jeleniej Góry, gdzie w dzielnicy Sobieszowa znajduje się Zamek Chojnik, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Jego położenie na szczycie góry w Karkonoszach sprawia, że prezentuje się bardzo okazale, a jego obronne przeznaczenie do dzisiaj budzi wielki respekt wśród turystów. Z Jeleniej Góry warto wyruszyć do schroniska Perła Zachodu, skąd niedaleka droga do Siedlęcina. Choć nie jest to najbardziej efektowne miejsce na szlaku, zobaczyć można tu Wieżę Rycerską z 1314 roku.

Ostatnimi punktami na trasie, w których koniecznie trzeba się zatrzymać to Wleń i Grodziec, gdzie zresztą kończy się szlak. W tej pierwszej miejscowości znajduje się obronna budowla w gotyckim stylu, której długo nie można było zwiedzać ze względu na osuwanie się gruzu. Inaczej jest w przypadku zamku usytuowanego we wsi Grodziec – częściowo odrestaurowany, prezentuje się bardzo okazale. W trakcie podążania Szlakiem Zamków Piastowskich, warto zatroszczyć się o nocleg – po drodze mnóstwo jest miejscowości, gdzie baza jest na tyle rozbudowana, aby znaleźć coś dla siebie. Sam szlak to wspaniała okazja na aktywny wypoczynek, szczególnie dla fanów turystyki zabytkowej…