niedziela, 11 marca 2012

Historycznym szlakiem zamków krzyżackich

Historia Zakonu Krzyżackiego, który opanował ziemie naszego kraju w XIV wieku, do dzisiaj budzi wiele emocji, a rokrocznie we wsi Grunwald, inscenizowana jest walka, w której polskie wojska pod dowództwem Władysława Jagiełły pobiły armię zakonu. O potędze Krzyżaków świadczy ogromna liczba zamków, jaka zachowała się w Polsce do dnia dzisiejszego – jest ich kilkadziesiąt i znajdują się na specjalnym szlaku, którego podążenie jest wielką dawką historycznej wiedzy, a także turystycznych atrakcji. Do których zamków warto się udać i czy zwiedzenie wszystkich jest konieczne?

Najbardziej znanym zamkiem krzyżackim jest ten w Malborku, zbudowany pod koniec XIII wieku. Zarówno przez ekspertów tego rodzaju budownictwa, jak i turystów, uznawany jest regularnie za najpiękniejszy i najpotężniejszy zamek jaki znajduje się na terenie naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego – jego łączna kubatura (objętość) to 250 000 metrów sześciennych i jest on jedną z największych gotyckich budowli na świecie. Miasto swojego czasu było stolicą zakonu i stacjonował tutaj sam mistrz, co jest niezbitym dowodem na ogromne znaczenie zamku.

Samą podróż szlakiem zamków krzyżackich warto rozpocząć od Torunia, gdzie powstał najprawdopodobniej pierwszy tego typu. Jego ruiny częściowo odremontowano i dzisiaj turyści mogą podziwiać m.in. zamek główny, mury fosy, fosę, a także szczątki dwóch bram. Budynek również robi ogromne wrażenie, podobnie jak budowla znajdująca się w kolejnym miejscu na szlaku – Zamek Bierzgłowski. Podążając dalej zobaczymy zamki w Nowym Jasieńcu i Świeciu, a na szczególną uwagę zasługuje świetnie zachowany zespół urbanistyczny w Chełmnie. Kolejna potężna fortyfikacja warta uwagi, to Papowo Biskupie, który zachował się tylko w części, ale ruina wciąż robi wrażenie ze względu na swoje rozmiary.

Jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów historyczną budowlą jest zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu. To właśnie tutaj odbywa się coroczny turniej rycerski, a fortyfikacja jest znana z tego, że dwukrotnie oparła się atakom wojsk Władysława Łokietka. Kolejna część szlaku to bardzo ładne obiekty w Brodnicy, Radzyniu Chełmińskim, Nowem oraz wieża w Rogóźnie. Większość zamków na terenie naszego kraju znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim i choć tylko część zachowała się na tyle, by móc robić wrażenie na turystach, z pewnością warto podążyć opisywanym szlakiem. Dla fanów turystyki historycznej kilka dni takiej podróży i noclegi w okolicznych hotelach, powinny być idealnym pomysłem na urlop. Wiedza oraz ogrom wrażeń są tego warte.