niedziela, 8 kwietnia 2012

Tatry i tamtejsze szlaki turystyczne

Polskie góry są wielką atrakcją turystyczną nie tylko dla nas, ale również tych fanów aktywnego wypoczynku, którzy zjeżdżają do nas zza granicy. Nic więc dziwnego, że na terenie każdego pasma górskiego znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych, które prowadzą na szczyty i wzgórza. Największą popularnością cieszą się oczywiście najwyższe góry w Polsce, czyli Tatry, gdzie fani pieszej turystyki poczują się jak w raju. Możliwości jest wiele i z pewnością każdy z was znajdzie coś dla siebie, co zapewni wspaniały urlop.

Zdobycie wszystkich szczytów tatr jest bardzo trudnym zadaniem, a jeszcze bardziej skomplikowane wydaje się być przejście wszystkich szlaków turystycznych, których jest kilkadziesiąt (co najmniej!). Podążanie szlakami pełnymi turystów może być uciążliwe, więc powinniście wiedzieć, że dojście na każdy z tych najpopularniejszych szczytów jest możliwe różnymi sposobami. Na początek weźmy chyba najpopularniejszy szczyt polskich Tatr, czyli Giewont. Śpiący rycerz, bo tak nazywany jest przez turystów ze względu na kształt i legendy, posiada na swoim szczycie wbity krzyż, przez co jest bardzo charakterystyczny. Na szczyt prowadzą aż trzy szlaki – najpopularniejszy jest ten podążający obok wodospadu od Doliny Strążyńskiej, toteż warto zastanowić się nad przejściem pozostałymi. Są to dojścia przez Dolinę Małej Łąki oraz Halę Kondratową. Nieważne na który się zdecydujemy, bowiem każdy gwarantuje przyjemny spacer, a także wspaniałe widoki (szczególnie po wejściu na górę – panorama zwala z nóg!).

Kolejnym miejscem popularnym wśród turystów, do którego prowadzi jedna znana i lubiana droga, jest popularne Morskie Oko. To wspaniałe, największe w tych górach jezioro położone u podnóży Rysów, zachwyca swoją czystością, a turyści przychodzą tutaj w dużych ilościach, aby podziwiać widok gór. Podstawą w dojechaniu w to miejsce, jest znalezienie parkingu w Palenicy, co może być trudnym zadaniem – stamtąd pozostanie jedyne 8 kilometrów. Spacer (lub jazda dorożką) z Palenicy Białczańskiej trwa około dwóch godzin, ale trasa jest na szczęście łatwa. Po drodze mijamy jeszcze schronisko, w którym warto się zatrzymać. Oczywiście samo Morskie Oko nie musi być ostatnim etapem naszej wyprawy, bowiem prowadzi stamtąd wiele szlaków turystycznych – do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów oraz na Rysy (najlepszy sposób na zdobycie szczytu).

Wielkim przeżyciem dla każdego turysty uwielbiającego aktywny wypoczynek, będzie spacer na Czerwone Wierchy. Są to cztery szczyty znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kondracka Kopa. Głównym motywem, jakim kierują się turyści podróżujący tam, jest wspaniały widok, jaki rozciąga się stamtąd również na Tatry znajdujące się po słowackiej stronie. Szlaki prowadzą tam od strony Kasprowego i Giewontu, a także Tomanowej Przełęczy. Warto zachować ostrożność, bo choć trasa nie jest trudna, niekiedy robi się bardzo wąsko…

Niezwykle popularnym szczytem w tatrach jest także Kasprowy Wierch, czyli szczyt w Tatrach Zachodnich, posiadający niespełna 2000 m n.p.m. Najłatwiej wjechać tutaj kolejką linową, ale pragnący aktywności, mogą wybrać także któryś szlak turystyczny. W sumie jest ich pięć, a pierwszym i najpopularniejszym jest ten prowadzący przez Myślenickie Turnie. Kolejne prowadzą przez Halę Gąsienicową, Dolinę Jaworzynki, z Kopy Kondrackiej i z Przełęczy Zawrat przez Świnicę. Tutaj warto wejść nie tylko ze względu na możliwość ujrzenia wspaniałej panoramy, ale również budynek obserwatorium meteorologicznego i astronomicznego (najwyżej położonego w kraju.

Wisienką na torcie, jeżeli chodzi o wizytę w Tatrach, jest niewątpliwie wspinaczka na najwyższy szczyt, czyli Rysy. Najlepszą drogą jest szlak prowadzący od Morskiego Oka, a sama wyprawa może trwać 3 godziny, więc warto odpocząć i nabrać dużo energii. Wszelkie trudniejsze podejścia asekurowane są łańcuchami i mimo wyczerpującej wspinaczki, trasa wcale nie jest bardzo trudna. A bez wątpienia warto się znaleźć na szczycie, bowiem tylko tutaj zobaczycie wspaniały widok Tatr, wraz z ich najwyższym szczytem po stronie słowackiej, czyli Gerlach.

Tatry to miejsce niezwykłe, a wymienione szlaki i atrakcje nie są przecież wszystkimi, jakimi można się tam przechadzać. Niekiedy trudne momenty i przeprawy są rekompensowane niezwykłymi widokami i kontaktem z naturą – takiego połączenia i w takiej formie nie znajdziecie nigdzie indziej…