Północ Polski większości z nas kojarzy się z nadmorskim odpoczynkiem i urlopem spędzanym w którejś z wypoczynkowych miejscowości. Jednak wyjazd w regiony województwa pomorskiego to nie tylko wylegiwanie się, ale również aktywny wypoczynek. Wystarczy tylko przeanalizować niektóre szlaki turystyczne, które oferują nam te obszary, a wśród których jednym z najbardziej popularnych jest Szlak Kartuski. Liczy on niemal 70 km długości i jest oznaczony kolorem niebieskim, czyli należy do tych długodystansowych.
Wszystko rozpoczyna się w Sopocie (Kamienny Potok), natomiast kończy na dawnym dworcu PKP w Kartuzach. Po drodze znajduje się bardzo wiele atrakcji, ale przed wyruszeniem, musicie wiedzieć, że nie jest to łatwa trasa. Szczególnie ciężko przedostawać się przez rejony położone blisko rzek w okresie deszczów. Podmokła ziemia nie sprzyja wędrówce i może być niezwykle irytująca. Wracając jednak do samego szlaku, pierwszym ciekawym miejscem, jakie odwiedzimy będzie Wielka Gwiazda, czyli skrzyżowanie leśnych dróg Sopotu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dokąd docieramy z dzielnicy Brodwino.
Następnym punktem, gdzie doświadczymy jeszcze bardziej kontaktu z naturą, jest Wzgórze Pachołek na terenie kompleksu Lasów Oliwskich. Atrakcją tutaj jest przede wszystkim punkt widokowy umieszczony na wysokości 15 metrów, z którego widać piękny krajobraz Zatoki Gdańskiej. Oczywiście oprócz pięknych krajobrazów naturalnych, nie brakuje na szlaku także zabytków, o czym świadczy kolejny punkt – Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie. Jest to miejsce, które szczególnie spodoba się fanom techniki i historii – najstarszy znajdujący się tam dokument jaki można zobaczyć, pochodzi z 1597 roku!
Stamtąd dotrzemy do Doliny Radości położonej nad Potokiem Oliwskim. Jest to dzielnica Gdańska, gdzie podziwiać można wodospad, staw a także głazy i płyty pamiątkowe. Po przejściu przez osiedle Matemblewo, dotrzemy do specyficznego rezerwatu przyrody „Lasy w Dolinie Strzyży”. Tutaj także bywa ciężko jeśli chodzi o warunki do podróżowania, ale zdecydowanie warto zapoznać się z okolicą. Jest ona bardzo piękna, a dodatkowo uniemożliwia rozbudowywanie sąsiadujących osiedli, co zdecydowanie wpływa na ochronę przyrody w Trójmieście.
Po dotarciu do kolejnego przystanku na szlaku, czyli na osiedle Kokoszki i dalej Smęgorzewa, przekraczamy granicę Pojezierze Kaszubskie - Radunia. Wielką popularnością cieszy się Jezioro Otomińskie, nad które dotrzemy – wszystko ze względu na ciszę, piękno przyrody, a także możliwości związane z wędkarstwem. Oprócz wypoczynku, można podziwiać tutaj bogactwo światów: roślin, ryb oraz ptaków wodnych. Coraz większym zainteresowaniem wśród fanów aktywnego wypoczynku cieszy się kaszubska wieś Sulmin, gdzie mamy do czynienia z odrobiną turystyki zabytkowej – grobowcem z początku XIX wieku oraz kościołem ewangelickim (z galerią) wybudowanym kilkadziesiąt lat później.
W dalszej kolejności odwiedzamy duże urokliwe wsie kaszubskie, a mianowicie Niestępowo i Przyjaźń oraz mniejszą – Otomino. Następnie zajdziemy do Żukowa, gdzie odnajdziemy mnóstwo zabytków, takich jak np. kościół ponorbertański z XIV wieku, klasztor norbertanek z XIII wieku, barokową kaplicę cmentarną czy też elektrownię wodną z początków XIX wieku. Po dotarciu do Borkowa, możemy liczyć następnie na kolejne atrakcje związane z naturą i aktywnością połączoną z wypoczynkiem. Wszystko ze względu na dwa rezerwaty przyrody – „Jar Rzeki Raduni” oraz „Stare Modrzewie” i dwa jeziora – Mezowskie oraz Karczemne.
Szlak kończy się w Kartuzach, gdzie również nie brakuje atrakcji, związanych przede wszystkim z zabytkami. Szczególnie ciekawy dla turystów powinien być zespół klasztorny w stylu gotyckim. Pragniecie wypoczynku połączonego z aktywnością? Szlak Kartuski jest idealnym sposobem na urlop.