niedziela, 15 kwietnia 2012

Historycznej turystyki ciąg dalszy – bunkier w Jeleniu

Jeżeli czytaliście jakiś czas temu na blogu informacje o zespole bunkrów poniemieckich w Konewce i temat ten was zainteresował, z pewnością z chęcią przeczytacie również ten tekst. Traktować on będzie o bliźniaczym schronie, ale znajdującym się w pobliskim Jeleniu. Powodem wybudowania dwóch schronów były obawy Niemców przed Rosjanami – granica z ZSRR znajdowała się w tym miejscu zbyt blisko, więc konieczne było podjęcie nietypowych działań. Dzisiaj bunkier w Jeleniu, znajdujący się w pobliżu stacji kolejowej, jest dużą atrakcją turystyczną, w szczególności dla wszystkich tych, którzy lubią powojenne obiekty i historię naszego kraju.

Poniemiecki bunkier w Jeleniu to potężna budowla, która ma długość niespełna 400 metrów. Ma kształt spłaszczonego walca i wymiary: 9 metrów wysokości, a także podstawę szerokości 15 metrów. Grube żelbetonowe ściany sprawiają, że schron kolejowy jest niesamowicie stabilny i dzięki temu bez większych trudności przetrwał do dnia dzisiejszego. Oprócz głównego schronu, znajdują się tutaj również inne, mające zadania organizacyjne. Znajdują się w nich m.in. kotłownia, elektrownia i wentylacja, a wszystkie łączą się ze sobą za pomocą podziemnych tuneli.

Schron w trakcie wojny był zakamuflowany atrapami drzew, a dzisiaj jest niestety częściowo zalany (próby odpompowania wody spaliły na panewce). Jednak podziwianie go z zewnątrz również ma sens, bowiem jest to niezwykle efektowna budowla, która zachwyci fanów historii. To ciekawe miejsce zostało udostępnione do zwiedzania, więc bez problemu można wybrać się na wycieczkę do Jelenia i oczywiście do Konewki, gdzie turystów zjeżdża się jeszcze więcej, ze względu na stan zachowania schronu.