środa, 5 października 2011

Wspinaczka, czyli bardzo aktywna turystyka

Wiele jest form wypoczynku i turystyki. Niektóre z nich dają nam możliwość zregenerowania sił, a inne wręcz wymagają od nas dużej wytrzymałości i siły ducha. Ten drugi przypadek idealnie odnosi się do wspinaczek, czyli takiej formy turystyki, którą na pewno można uznać za aktywną. Dla wielu ludzi to pasja, ale również ogromny wysiłek, na który jednak od czasu do czasu warto się pokusić…

Na czym polega uprawianie tego „turystycznego sportu ekstremalnego”? Wszyscy biorący udział w takim przedsięwzięciu muszą zadecydować przede wszystkim o wysokości wspinaczki oraz stromości danej ściany. Mogą to być skałki, których pokonanie zajmie nam kilka minut, ale również potężna ściana górska, licząca sobie kilka kilometrów. Tereny mogą być bardzo różnorodne: naturalne, które stanowią wyzwanie najczęściej dla doświadczonych czy sztuczne, na których rozgrywane są nawet zawody. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie porywać się z motyką na słońce i nie atakować wysokości, na które nie jesteśmy przygotowani. Tym bardziej, że sprzęt zabezpieczający nas przed ewentualnym upadkiem, także swoje waży.

Wyróżniamy różne rodzaje wspinaczek. Najpopularniejszym jest wspinaczka klasyczna, w której korzystamy przede wszystkim z rąk i nóg, a sprzęt pomocniczy stanowi dla nas jedynie zabezpieczenie i nie wpływa na nasze działania. Całkowicie odmienna jest technika sztucznych ułatwień, w której sprzęt jest dla nas pomocny w aktywnej wspinaczce i służy temu, aby zdobywać coraz większą wysokość. Wyróżniamy także kilka rodzajów tego sportu, ze względu na podłoże, po którym mamy się wspinać. Coraz popularniejszy jest efektowny buildering, który opiera się na wspinaczce między innymi na budynki, a także bouldering, gdzie nie ma jakiegokolwiek zabezpieczenia.

Wspinaczka jest dla wszystkich, ale nie wszyscy są w stanie się jej podjąć. Potrzeba tutaj, nawet na mniejszych wysokościach, pewnej siły oraz wytrzymałości. Niezwykle ważne są również takie elementy jak równowaga, zręczność, jak również silnie wyrobiona niektóre partie mięśni. Niemniej, jeżeli nie traktujemy tego jako sportu ekstremalnego,, a jedynie formę aktywnego wypoczynku, powinniśmy dać radę na niekoniecznie bardzo wymagających skałkach. Ważny jest przede wszystkim dobór skali trudności, o który należy zapytać eksperta, dopuszczającego do wspinaczki.
Zobacz też Wspinanie