Wypoczynek ,turystyka ,wszelkie formy aktywnego wypoczynku włącznie z ekstremalnymi,poradniki dotyczące sprzętu i ekwipunku turystycznego ,sporty ekstremalne ,poradniki turystyczne,ciekawe miejsca .
sobota, 1 października 2011
Lekarstwa na wyprawę
Decydując się na aktywną turystykę, wyjazd za granicę czy jakąkolwiek wycieczkę, musimy pamiętać o tym, że w każdej sytuacji najważniejsza jest dbałość o zdrowie. Wyjeżdżając, musimy zaopatrzyć się w każde potrzebne środki medyczne, których nigdy nie będzie za wiele. Na co powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
Przede wszystkim dopasowanie lekarstw do indywidualnych potrzeb i schorzeń. Jeżeli przyjmujemy regularnie jakiś lek, nie możemy o nim zapomnieć. Brzmi banalnie, ale często w pośpiechu zapomina się o tych najbardziej podstawowych potrzebach. Nasza apteczka koniecznie powinna zawierać leki przeciwbólowe, przeciw biegunkowe(Imodium, Smecta, Nifuroksazyd) i na przeziębienie (zapobiegające bólowi gardła, na katar, i przeciwgorączkowe), szczególnie w trakcie dłuższych wojaży. Niezbędna będzie także woda utleniona do dezynfekcji ewentualnych ran, które powstać mogą szczególnie w trakcie wypraw na biwak do lasu czy w góry. Nie można wykluczyć także większych obrażeń ciała, więc w apteczce powinniśmy umieścić plastry, gazę i bandaże (najlepiej elastyczne). Nie powinno zabraknąć również termometru.
W zależności od pory roku i tego, na jaką wycieczkę się wybieramy, powinniśmy zadbać o „sezonowe” preparaty. Na wakacje nad morzem koniecznie pakujemy krem do opalania z filtrem UV, a w miejsca o dużej wilgotności – kremy na ukąszenia i różnej maści spraye na komary i owady. Przy wyjazdach zagranicznych, w ciepłe kraje, warto zaopatrzyć się profilaktycznie w środki na oparzenia słoneczne (np. Pentanol czy Sudocrem). Przy wystąpieniu kontuzji niezbędna będzie maść końska, która doskonale ochładza ciało i łagodzi ból.