Połączenie aktywnej turystyki i sportów ekstremalnych to niewątpliwie pewne ryzyko, które jednak może wnieść do życia dużo adrenaliny i, paradoksalnie, zdrowia. Bo choć sport ekstremalny może być niebezpieczny, to jeżeli wymaga od nas wysiłku i odpowiedniego przygotowania, na pewno polepszy pracę naszego organizmu. Tak, a nie inaczej jest w przypadku skialpinizmu, który w naszym kraju nie jest wielce popularny, ale ma swoich miłośników.zdjęcie :wikipedia.org
Jest to dość nietypowe połączenie kilku „konkurencji” i aktywności, które na pewno są znane wszystkim miłośnikom turystyki górskiej oraz sportom zimowym. Po pierwsze mamy tutaj do czynienia z poruszaniem się na nartach, po drugie wspinaczką, a po trzecie zjazdem. Ten ostatni bywa najniebezpieczniejszym elementem skialpinizmu, bowiem odbywa się często po stromych stokach górskich, na których napotkać można naprawdę wiele niebezpieczeństw. Mówi się, że jest to sport narciarski dla doświadczonych, ponieważ wymaga nie tylko sprzętu i siły oraz kondycji, ale także odpowiedniego stanu ducha. Składa się na niego odwaga, doświadczenie w poruszaniu się na nartach oraz zdolność orientacji.
Decydując się na tego typu aktywność turystyczną, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na śnieg, który powinien być związany, by uniknąć lawin, znajomość terenu oraz sprzęt i możliwości do zjazdu. Warto przed wyruszeniem w góry skonsultować się z ekspertami i poczytać odpowiednie instrukcje związane z poziomem niebezpieczeństwa tras. Oczywiście sport jest możliwy do uprawiania nie tylko przez profesjonalistów, ale nikt niedoświadczony nie powinien zabierać się za skialpinizm, bowiem może się to skończyć nie najlepiej.
Sport ten w Polsce ma swoją historię, która zapoczątkowana została w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Działała wtedy specjalna Sekcja Narciarska, która organizowała nawet specjalne zawody, a także gromadziła skialpinistów z całego kraju. Od 2001 roku funkcjonuje rozrastający się regularnie klub „Kandahar”, który reprezentują najlepsi zawodnicy w kraju. Jego rozwój świadczy o zwiększaniu świadomości o istnieniu takiej zimowej konkurencji, a należy dodać, że nie jest to jedyne tego typu stowarzyszenie.