Autorem artykułu jest Preselek
Paralotniarstwo to spełnione marzenie o lataniu, szybowanie niczym ptak w przestworzach. Co sprawia, że ludzi tak często urzeka piękny widok, który można podziwiać z góry? Jaka magiczna siła porywa ludzi, którzy wzbijają się ku niebu. Mit o Dedalu i Ikarze wydaje się wiecznie żywy, nawet w czasach, gdy nie ma problemu ze skorzystaniem z usług linii lotniczych, marzymy o samodzielnym lataniu.
Szkoła paralotniowa nie jest już dziś czymś niezwykłym. Zanim wykonasz pierwszy lot, musisz odbyć profesjonalne szkolenie, bez którego samodzielne próby mogą skończyć się tragicznie. Podstawową sprawą jest bezpieczeństwo, więc sama nauka latania nie wystarczy. Potrzebny jest też zdrowy rozsądek.
Warto dokładnie sprawdzić, co oferuje ci szkoła paralotniowa, gdyż przystępna cena nie zawsze może iść w parze z profesjonalizmem i odpowiednim podejściem do tematu. Jeśli zdecydujesz się na paralotniarstwo kurs musisz odbyć koniecznie. Sprawdź przede wszystkim, czy szkoła, w której zamierzasz rozpocząć loty na paralotni, posiada właściwy certyfikat. Nie wystarczą opinie klientów na stronie internetowej, czy zapewnienia instruktora, że jesteś w dobrych rękach. Gdy już wszystkie warunki są spełnione, możesz rozpocząć pierwsze kroki ze swoją paralotnią.
Czym właściwie jest paralotniarstwo?
Paralotniarstwo lub paragliding to dyscyplina sportowa, ale jednocześnie model rekreacji rozpowszechniony wśród osób żądnych wrażeń. Ten sport lotniczy jest niezwykle popularny w Europie i Ameryce Północnej. Często powszechnym błędem jest mylenie paralotniarstwa z lotniarstwem, a różnica jest zauważalna i leży przede wszystkim w konstrukcji obu pojazdów powietrznych. Paralotnie nie posiadają bowiem elementów sztywnych. Aby dokładnie poznać, czym jest latanie na paralotni warto również zasięgnąć trochę wiedzy historycznej. Mimo, że przyglądając się paralotniarstwu odnosimy wrażenie, iż jest to sport bardzo młody, to powstało ono już w latach siedemdziesiątych we Francji. Pierwsi zwolennicy tej dyscypliny sportowej w Polsce pojawili się zaś około roku 1987. W dalszym ciągu we Francji cieszy się ona dużym zainteresowaniem.
Mity i fakty
Mimo, że latanie kojarzy się większości osób z trudnym, wymagającym specjalnych predyspozycji i umiejętności zajęciem, należy powiedzieć, że paralotniarstwo jest dyscypliną zrzeszającą w dużej mierze amatorów. Oczywiście, jak w każdym sporcie, tak i tutaj mamy do czynienia również z grupą wyczynowców, którzy regularnie biorą udział w zawodach nie tylko w kraju, ale i za granicą. W kraju odbywają się Paralotniowe Mistrzostwa Polski, a także szereg zawodów regionalnych. Z Rankigu Pilotów Paralotniowych wyłania się przedstawicieli Paralotniowej Kadry Narodowej. Ważną imprezą dla pilotów są oczywiście Puchar Świata i Mistrzostwa Świata, w których udział biorą najlepsi z najlepszych z całego globu.
Jak oni latają?
Najważniejszym elementem w szybowaniu paralotnią jest wykorzystywanie ciśnienia opływającego jej aerodynamiczne skrzydło. Wszędzie tam, gdzie istnieją warunki do korzystania ze strumienia powietrza - latanie na paralotni jest możliwe. Istnieje kilka sposobów latania: zlot, loty żaglowe, loty termiczne oraz przeloty. Zlot to najłatwiejsza technika. Polega ona na starcie ze zbocza wzniesienia o odpowiednim kącie nachylenia, szybowaniu i lądowaniu na niżej położonym lądowisku. Loty żaglowe wykonuje się ze zbocza, w stosunku do którego wiatr wieje w kierunku prostopadłym. W tym typie lotu lądowanie odbywa się niedaleko miejsca startu, dzięki czemu szybko można przystąpić do ponownego startu. Loty termiczne przeznaczone są dla doświadczonych pilotów, którzy szybując potrafią wykorzystać tzw. kominy termiczne. I w końcu przeloty - to najtrudniejsze zadanie dla pilota, który wykorzystując właśnie różnice temperatur powietrza potrafi pokonać znaczne odległości. Powodzenie takiego lotu determinowane jest sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także porą dnia - ponieważ prądy termiczne nie pojawiają się w nocy. Rekordzista przeleciał w ten sposób w przeciągu 10 godzin odległość 512 km.
Bezpiecznie do celu
Paralotniarstwo uważane jest przez wielu obserwatorów za sport strasznie niebezpieczny. Czy rzeczywiście jest to właściwa opinia? Latając jesteśmy narażeni na zmienne warunki pogodowe. Paralotniarz nie dysponuje tak dobrym sprzętem, jaki znajduje się na pokładzie liniowego Boeinga, więc zdany jest wyłącznie na własne umiejętności. Musi dobrze koncentrować się na locie i obserwować teren oraz pogodę. Nienaganny stan sprzętu to podstawowy warunek do startu. Nie przeceniać swoich umiejętości - to podstawowa zasada znana dokładnie z innych dziedzin życia. Wielu wypadków można by uniknąć, gdyby piloci nie decydowali się na lot w trudnych, zmiennych warunkach. Tak więc silna aktywność termiczna prądów powietrza lub wiatr mogą doprowadzić do utraty kontroli nad paralotnią. Kolejne zagrożenia niosą ze sobą chmury typu cumulonimbus, gromadzące się na szczycie silnych kominów termicznych. Ciąg powietrza może doprowadzić więc do niezwykle niebezpiecznej sytuacji, w której pilot skazany jest na brak widoczności i turbulentne wiatry. Niebezpiecznym czynnikiem jest również lądowanie w trudnym, ze względu na infrastrukturę, miejscu. Czasem na drodze paralotni mogą pojawić się wysokie budynki, drzewa, kominy czy słupy energetyczne.
Podsumowując - paralotniarstwo to piękne hobby. Nie każdy ma odwagę i możliwości, aby uprawiać tę dyscyplinę. Pozostaje więc tylko pozazdrościć szczęściarzom i życzyć im "wysokich lotów"!
Wygraj wakacje marzeń! Kliknij tutaj
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.