środa, 3 kwietnia 2013

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu



Sądecczyzna to historyczny region małopolski, którego historię oraz tradycję poznać możemy dzięki Sądeckiemu Parkowi Etnograficznemu w Nowym Sączu.

 Udostępnione do zwiedzania w 1975 roku, jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych i najładniejszych parków etnograficznych w naszym kraju, więc każdy fan ciekawych miejsc i relaksującej, aktywnej turystyki, powinien je odwiedzić. Przede wszystkim ze względu na zebrane na jego obszarze obiekty, które zdecydowanie przyciągają uwagę każdego gościa skansenu.

Wszystko tutaj zostało odtworzone tak, aby krajobraz jak najwierniej odwzorowywał sądecką wieś sprzed kilkuset lat. 20 hektarów tego rozległego terenu obejmuje 68 różnorodnych obiektów, umiejscowionych w poszczególnych zespołach, a także strumyk, ogródki kwiatowe czy sady. Warto o tym powiedzieć na samym początku, bowiem to właśnie efektowne umiejscowienie i piękny krajobraz sprawiają, że każdy turysta poczuje się tutaj jak w nieskalanej nowoczesnymi technologiami, zadbanej wsi. Idealne miejsce do spaceru z ukochaną i ogólnego relaksu po ciężkiej pracy czy nauce.

Wróćmy jednak do obiektów, bo to one są tutaj najbardziej istotnym elementem. Podziwiać można więc kilkanaście zagród chłopskich, XVII-wieczny dwór szlachecki, cerkiew łemkowską, folwark, osadę Cyganów, kuźnie, wiatrak, kapliczki i wiele, wiele innych. Wszystkie obiekty, zarówno mniejsze, jak i te największe są oryginalne – zostały przywiezione z różnych sądeckich wsi i na nowo zrekonstruowane. Zwiedzać można także większość z tych obiektów od wewnątrz – dzięki temu zobaczyć można niezliczoną liczbę narzędzi i ludowych wytworów człowieka, a także umeblowanie chałup.

Niezwykłym miejscem w Sądeckim Parku Etnograficznym jest tzw. Miasteczko Galicyjskie, położone w jednym z sektorów muzeum. Jest to swojego rodzaju nowość, ponieważ miasteczko otwarte zostało w 2011 roku i stanowi doskonałą bazę gastronomiczno-noclegową oraz dodatkową atrakcję turystyczną. Jak na miasto przystało, znajdują się tutaj ratusz, dwór szlachecki, pracownie i repliki budowli, fryzjer, poczta, a nawet sklep i posterunek żandarmerii. Można poczuć się tutaj jak w prawdziwym mieście galicyjskim, gdzie można zrobić zakupy, a także przenocować. Inną popularną częścią parku jest Sektor Kolonistów Józefińskich, poświęcony historii Niemców Galicyjskich.

Park Etnograficzny w Nowym Sączu to także liczne imprezy folklorystyczne odbywające się w sezonie letnim, na których można potańczyć i pośpiewać, oczywiście zgodnie z tradycyjną muzyką tego obszaru. Organizowane są również warsztaty związane z rzemiosłem ludowym oraz inscenizacje nawiązujące do dawnych prac i zajęć ludności wiejskiej. Jak więc widać atrakcji nie brakuje i jeżeli pragniecie odwiedzić jakieś ciekawe miejsce, otworem staje przed wami kolejny rewelacyjny park etnograficzny – warto wizytować go szczególnie latem, choć otwarty jest przez okrągły rok. 

 Godziny otwarcia:

1 maja - 16 października 2012

    wtorek - niedziela / 10.00 - 18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 17.00)
    poniedziałek - nieczynne



17 października 2012 - 30 kwietnia 2013

    środa – niedziela / 9.00 - 15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00)
    poniedziałek, wtorek - nieczynne


Ceny biletów:

  •     normalny (*z przewodnikiem) - 13 zł      *przewodnik oprowadza grupy liczące  min. 10 osób
  •     ulgowy - 6 zł
  •     opłata za bilet spacerowy, bez przewodnika, w okresie od 1 maja do 16 października - wstęp tylko do wnętrz, gdzie obecni są opiekunowie ekspozycji - 12 zł
  •     opłata za bilet spacerowy, bez przewodnika, w okresie od 17 października do 30 kwietnia - wstęp tylko do wnętrz, gdzie obecni są opiekunowie ekspozycji - 7 zł
zdjęcie : muzeum.sacz.pl