sobota, 6 kwietnia 2013

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku



Każdy, kto w jakiś sposób zainteresował się parkami etnograficznymi w naszym kraju, nie może pominąć tego, znajdującego się w Sanoku. Powodem jest fakt, że w muzeum tym zgromadzono największą kolekcję eksponatów spośród wszystkich innych ciekawych miejsc tego typu w Polsce.
 Dzięki temu na 38 hektarach, możemy podziwiać aż 30 tysięcy różnorodnych obiektów i przedmiotów, które nawiązują do dawnych czasów i ludów, jakie zamieszkiwały okoliczne obszary. Warto odnotować, że znane jest nie tylko w Polsce i nawet przez zagranicznych turystów uważane jest za jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie.

Muzeum Budownictwa Ludowego powstało tuż po II wojnie światowej i jako pierwsze w Polsce zyskało status samodzielnej placówki administracyjnej i naukowej. Otwarte dla zwiedzających w 1966 roku, z miejsca zyskało sławę doskonałego miejsca do wypoczynku. Muzeum w Sanoku to wszystko co związane jest z kulturą i budownictwem ludowym, a także przemysłem, gospodarką i religijnością dawnych mieszkańców wsi. Wielkie wrażenie z miejsca robią przede wszystkim cztery obiekty sakralne, a mianowicie kościół rzymskokatolicki oraz trzy cerkwie greckokatolickie. Z cerkwiami jest zresztą związana inna tutejsza atrakcja, a mianowicie Galeria Ikony Malarskiej, czyli wystawa starodawnego malarstwa cerkiewnego.

W parku tym dowiemy się wiele o czterech grupach etnograficznych, które leżą w zainteresowaniach skansenu, a mianowicie Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Każda z grup ma swoje oddzielne miejsce – pierwsze dwie znajdują się w dolnych partiach, natomiast ostatnie w wyższych. Oprócz tego, że dowiecie się wszystkiego o tych ludach, podziwiać będziecie mogli również dokładnie odwzorowane zabudowania wsi – ponad sto obiektów z okresu od XVII do XX wieku zmusza do refleksji i tworzy niezwykły, specyficzny klimat. Najczęstszym rodzajem budynków są oczywiście te mieszkalne, ale nie brakuje również sakralnych, szkół, pracowni, dworków oraz wielu innych, mniejszych lub większych.

Innymi atrakcjami skansenu są różnorodne wystawy, związane przede wszystkim z malarstwem, rzemiosłem, a także dawną szkołą i sposobami nauczania. Goście mogą brać również udział w ciekawych lekcjach muzealnych, na których wiele można się dowiedzieć o roku obrzędowym, kulturze, kuchni, rzemiośle oraz życiu codziennym ludów, jakie zamieszkiwały regiony Podkarpacia. W okresie letnim odbywa się tutaj również cała masa imprez cyklicznych, a do najważniejszych należą Kiermasz Karpackich Smaków oraz Jarmark Folklorystyczny. Można więc dobrze zjeść oraz zabawić się, zgodnie z tradycją i dawnymi obrzędami. Muzeum otwarte jest przez okrągły rok, a bilety są bardzo tanie. Jeżeli jesteście zainteresowani poszerzaniem wiedzy, możecie wynająć przewodnika (również w języku obcym). Jedno jest pewne – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprasza i zdecydowanie ma co zaoferować.

 
MUZEUM CZYNNE CAŁY ROK

od 1 do 30 kwietnia     w godz. od 900 do 1600
od 1 maja do 30 września     w godz. od 800 do 1800
od 1 października do 31 października     w godz. od 800 do 1600
od 1 listopada do 31 marca     w godz. od 900 do 1400

Wystawy stałe i czasowe

(Ikona Karpacka, Bogdańscy - rodzina malarzy z Jaślisk,
Judaika i sztuka sakralna

w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku)

otwarte są w okresie od 1 maja do 31 października
od wtorku do niedzieli w godz. od 900 do 1600

CENY BILETÓW WSTĘPU

dorośli     12 zł
młodzież     8 zł


 OPŁATA PRZEWODNICKA

w języku polskim (grupa 20 - osobowa)     50 zł
w języku obcym (grupa 20 - osobowa)     60 zł

W przypadku grup powyżej 20-tu osób
za każdą dodatkową dopłata 50 gr.

Jeden przewodnik może oprowadzać grupę
maksymalnie 30-to osobową.

zdjęcie  : http://skansen.mblsanok.pl/