czwartek, 22 listopada 2012

Etnografia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu



Są na świecie miejsca niepowtarzalne, co z pewnością wszyscy z Was są w stanie to potwierdzić. Okazuje się, że i w naszym kraju są takie miejsca, których na próżno szukać w takiej formie w innych miejscach na naszym kontynencie. 

Muzeum rolnictwa w Ciechanowcu to nietypowe miejsce, jedno z dwóch tego typu w Polsce, do której co roku zjeżdża kilkadziesiąt tysięcy turystów. 
A trzeba powiedzieć, że zdecydowanie warto, bowiem to niezwykłe przeżycie dla turysty – prawdziwe połączenie teraźniejszości z przeszłością.

Muzeum składa się z kilku działów, m.in. etnograficznego, budownictwa wiejskiego, techniki rolniczej oraz tradycji zielarskich. Nas najbardziej interesuje ten pierwszy, który jest największy i posiada w swoim zbiorze zdecydowanie największa liczbę atrakcji. Znajdują się tutaj 43 zabytkowe drewniane obiekty, które niegdyś były ważne dla mieszkańców wsi, a dzisiaj służą jako eksponaty muzeum. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim chaty mieszkalne, w których znajduje się pełne wyposażenie. Co więcej, w zależności od pory roku i trwającego obrzędu, są one urządzane zgodnie z tradycjami.

Część etnograficzna w Muzeum Rolnictwa to wielka kolekcja (ponad 11 tysięcy) starodawnych eksponatów, wykorzystywanych przez ludność wiejską. Do najważniejszych zaliczyć można dywany, obrazy, narzędzia rolnicze, pojazdy konne, narzędzia tkackie, meble, akcesoria kuchenne i wiele, wiele więcej. Jest to jeden z największych tego rodzaju zbiorów w naszym kraju, co zdecydowanie wyróżnia skansen na tle innych. Warto również obejrzeć klasycystyczny pałac, stanie, młyn wodny oraz leśniczówkę. Atrakcji jak widać nie brakuje.

Do wielkich atrakcji muzeum należą dodatkowo Muzeum Pisanki (półtora tysiąca różnorodnych egzemplarzy), Muzeum Chleba, ogród roślin leczniczych, a także ekspozycja wnętrz pałacowych. W tym ciekawym miejscu dla każdego fana turystyki, odbywają się rokrocznie imprezy cykliczne, takie jak Niedziela Palmowa czy Podlaskie Święto Chleba. Dzieje się tutaj naprawdę dużo i warto odwiedzić nie tylko tę część etnograficzną – wszystkie działy niosą ogromne pokłady wiedzy, a także rozrywki. 

 Otwarte :


W dni powszednie    8.00 - 16.00

W soboty, niedziele i święta 9.00 - 16.00

Zwiedzanie trwa ok. 2-2,5 godziny


                                                                 Cennik biletów :


Bilet wstępu normalny
- 10 zł
Bilet wstępu ulgowy
- 5 zł
Bliet spacerowy normalny
- 6 zł
Bilet spacerowy ulgowy
- 3 zł

oficjalna strona : www.muzeumrolnictwa.pl z której pochodzi zdjęcie