Każdy z was kojarzy zapewne wygląd zamków królewskich w Warszawie oraz na Wawelu w Krakowie. Turystyka do tych miejsc jest bardzo rozwinięta, a źródła historyczne oraz media zwracają tym zabytkom baczną uwagę. Polska słynie jeszcze z innych budowli tego typu, które potrafią robić niemniejsze wrażenie i które również posiadają bogatą historię. Nie wszystkie te zamki są tak znane i medialne, ale na pewno warto powiedzieć o nich kilka słów, bowiem każdy turysta odnaleźć tam może historyczny, swoisty klimat.
Aż trzy z wielkich zamków, o których będzie tutaj mowa, zostały wzniesione na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, z czego dwa z nich zachowały się w dużym stopniu. Pierwszym jest zamek królewski w Łęczycy, którzy fani historii naszego kraju powinni kojarzyć. Jest to efektowna budowla wzniesiona w latach 1357-1370, w której mieszkał tuż po jego powstaniu sam Kazimierz Wielki. Zamek przeżywał różne katastrofy, między innymi zniszczenie przez Krzyżaków czy pożar, ale konsekwentne odbudowywanie go sprawiło, że teraz można podziwiać konstrukcję z czerwonej cegły (wraz z muzeum).
Drugim zamkiem Kazimierza Wielkiego jest ten w Sandomierzu, który został zbudowany w miejscu grodu warownego z X-XI wieku. Aż do 1959 roku mieściło się tutaj więzienie, a obecnie siedzibę ma tu Muzeum Okręgowe. Najsłabiej zachował się zamek w Nowym Sączu, który został zniszczony przez wybuch w 1945 roku.
Kolejnym zamkiem, który warto zobaczyć znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim i zbudowany został na kształt renesansowej kamienicy z polecenia Zygmunta I Starego. Powstawał w latach 1512-1519 i wciąż prezentuje swój renesansowy klimat. Jak większość tego typu budowli, zamek przebudowywano, niszczono i odbudowano, ale na szczęście aktualnie można podziwiać go w pełnej krasie. Ostatnim z tych, który chciałem przypomnieć, jest zamek królewski w Sanoku, istniejący w różnych formach właściwie od czasów średniowiecznych. Zniszczono go w 1915, ale szybko odbudowano po dziewiętnastu latach i teraz można oglądać go w pełnej okazałości.
Polska ma oczywiście bardzo bogatą historię zamków i pałaców, więc warto się z nią bliżej zapoznać i uprawiać ten rodzaj aktywnej turystyki. Na terenie naszego kraju stoi wiele budowli tego typu, których nawet ruiny robią wrażenie na turystach żądnych historycznej wiedzy. Bo nie Wawelem i Zamkiem Królewskim w Warszawie człowiek żyć musi…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.