piątek, 25 maja 2012

Nowiny Wielkie dinozaurami stoją


Chyba niewielu jest na świecie ludzi, którzy nie pragnęli by zobaczyć choć raz najpotężniejszych gadów, jakie żyły na naszej planecie przed milionami lat. Dinozaury wymarły bezpowrotnie, ale mam dla was doskonałą/ alternatywę, a mianowicie Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Jest to miejsce znajdujące się w niewielkiej wsi w województwie lubuskim, które zdecydowanie uprzyjemni wam czas i da możliwość dowiedzenia się wielu rzeczy o dinozaurach, a także spędzenia wspaniałych chwil z całą rodziną.

Oferta parku została tak skonstruowana, że bawić będą się tu zarówno dzieci, jak i emeryci. Największą atrakcją tego miejsca jest 700-metrowa ścieżka edukacyjna pośród lasu, gdzie można stanąć oko w oko z dinozaurami. Wszystko pod przewodnictwem wyedukowanej osoby, która powie wam wszystko o rozwoju życia na naszej planecie. Modele dinozaurów prezentują się okazale, a szczególnie pięknie wyglądają nocą, kiedy są podświetlane. 

Przejście się wieczorną porą ścieżką edukacyjną, gdzie nieopodal znajduje się piękny staw, to niezapomniane wrażenie i szansa na romantyczne spędzenie czasu z drugą połówką.
Obok ścieżki, wielkim zainteresowaniem w parku cieszy się również Geo-Muzeum, czyli składowisko pięknych ziemskich minerałów. 500 eksponatów, wśród których znajdziecie m.in. skamieliny jest idealną odskocznią od codzienności, zbudowanej z kamienia i betonu. 

Oczywiście Park Dinozaurów to nie tylko atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku, ale również raj dla najmłodszych. Zajęcia edukacyjne odbywają się w specjalnie przygotowanym dino-clubie, a mali turyści mogą wyszaleć się również na sporym, dostosowanym do wystroju placu zabaw. Ciekawie jest także zimą, kiedy miejsce to odwiedza… Święty Mikołaj.

Przewodniki turystyczne, które chętnie informują nas o tym miejscu, wspominają ponadto o 700-letnim dębie, który jest pomnikiem przyrody i będzie wielką atrakcją dla fanów przyrody. Na miejscu można posilić się w barze, odwiedzić sklep z pamiątkami, a nawet zdobyć specjalną, wybijaną tutaj dino-monetę. Jeżeli zostaliście zachęceni, możecie odwiedzić park przez cały rok – dzieci do 1 metra wzrostu wchodzą bezpłatnie, zaś pozostali muszą zakupić bilet, którego koszt to około 10 zł.

wtorek, 22 maja 2012

Dinozatorland, czyli jak aktywnie wypocząć


Województwo Małopolskie to nie tylko Kraków i kilka innych większych miast o bogatek historii. Także te mniejsze miejscowości, posiadające ledwie kilka tysięcy mieszkańców, mogą zaoferować wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Zator, położony w Kotlinie Oświęcimskiej. Jest to miejsce nie tylko posiadające wiele pięknych zabytków, ale również największy w Polsce park ruchomych dinozaurów – Dinozatorland. To wyjątkowa atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również osób starszych – jeżeli pragniecie spędzić przyjemny dzień z całą rodzinę, wybierzcie się do małopolski.

Dinozatorland to przede wszystkim możliwość cofnięcia się bardzo w czasie, do epoki, w której dinozaury panowały na naszej planecie. Największą atrakcją są oczywiście potężne gady, z których lwia część stworzona została w rzeczywistych rozmiarach. Macie więc jedyną niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy ponad 100 makiet dinozaurów, wśród których znajdują się wyjątkowe na skalę europejską: płaczący diplodok, chodzący triceratops i potężny, ryczący tyranozaur. Modele oddane są z największą pieczołowitością, dzięki czemu możemy poczuć się jak w okresie triasu.

Oczywiście dinozaury i ścieżka edukacyjna z nimi związana, to nie jedyne atrakcje tego wyjątkowego miejsca. Na terenie parku znajduje się bowiem Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, w którym podziwiać można szkielety dinozaurów, ich jaja, a także różnorodne odkrycia archeologiczne. Ciekawostką jest także park owadów. Nie brakuje również atrakcji dla młodszych odwiedzających – Dinozatorland oferuje rozbudowany lunapark, a także nowoczesne kino 5D, gdzie oprócz obrazów, możemy jeszcze bardziej poczuć magię kina, czując zapachy i znajdując się w podobnych warunkach klimatycznych do tych, jakie pojawiają się w filmie. Dla młodych również specjalny pokaz w 3D prowadzony przez dinozaura. Ci starsi mogą poszaleć na torach: quadowym oraz gokartowym.

Jak więc widzicie, atrakcji już jest mnóstwo, a właściciele parku planują je powiększyć, dzięki wodnemu parkowi rozrywki oraz jedynemu w swoim rodzaju parkowi mitologicznemu, gdzie będzie możliwość odbycia specjalnego rejsu i poznania mitologicznych bogów oraz innych legendarnych postaci. Dinozatorland to połączenie dużej dawki wiedzy oraz nieprzeciętnej rozrywki. Ceny biletów kształtują się na poziomie kilkunastu złotych, a czas spędzony wewnątrz z rodziną z pewnością dla nikogo nie będzie zmarnowany.

niedziela, 13 maja 2012

Międzyrzecki Rejon Umocniony – poniemiecka atrakcja


II wojna światowa przyniosła nam cała masę różnorodnych atrakcji turystycznych, co jest chyba jednym z nielicznych pozytywów jej wybuchu. Liczne fortyfikacje, schrony oraz masa różnych przedmiotów, które dzisiaj podziwiać można w muzeach – to dobytek, który cieszy się wielką popularnością wśród fanów aktywnej turystyki. Przewodniki turystyczne informują o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim, który jest właśnie takim obszarem, będącym wielką powojenną atrakcją. Czym jest i dlaczego warto go zwiedzić?

Jak wiadomo, Niemcy mieli bardzo wielkie ambicje w związku ze swoim panowaniem w Europie. Zbudowali więc wiele bunkrów i fortyfikacji, między innymi w naszym kraju, które służyć miały ochronie III Rzeszy. Międzyrzecki Rejon Umocniony to największy system fortyfikacji obronnej w całej Europie, który oglądają nie tylko turyści z Polski, ale i zagranicy. Jego powierzchnia jest ogromna – liczy ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych, zaś długość ponad 30 kilometrów. Nic więc dziwnego, że zwiedzający mogą wybrać dwa rodzaje wycieczki – na trasie krótkiej (1,5 km) oraz długiej (2,5 km). Od wyboru zależna jest także cena biletu, która oscyluje w granicach kilkunastu złotych.

Zejście do podziemi jest bez wątpienia wielkim przeżyciem dla każdego – od głównej drogi prowadzą liczne korytarze, którymi dotrzeć można do różnych obiektów. Najbardziej popularną częścią fortyfikacji jest nadziemna część – bunkier „Pancerwerk”. Umieszczono tam stanowiska dla karabinów maszynowych, ściany okuto dodatkową warstwą stali, a w pomieszczeniu znajdował się nawet miotacz ognia. Spacer po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym to możliwość dotarcia do koszar, pomieszczeń magazynowych i wielu innych ciekawych miejsc. Oczywiście cała podróż odbywa się pod okiem przewodnika (polsko- lub obcojęzycznego).

Wielką atrakcją turystyczną, oprócz niewątpliwych walorów militarnych, są walory przyrodnicze. Fortyfikacja to legowisko dziesiątek tysięcy nietoperzy, dlatego też na jej terenie stworzono rezerwaty o nazwach „Nietoperek” oraz „Nietoperek II”. Wizyta w tym miejscu jest bez wątpienia znakomitym pomysłem i świetną okazją do spędzenia czasu wspólnie z rodziną. Przyjemne z pożytecznym.

piątek, 11 maja 2012

Fort Anioła, czyli wojenna atrakcja Świnoujścia


Świnoujście, to według badań, jeden z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich w naszym kraju. Mnóstwo efektownie położonych wysp i raj dla plażowiczów to jednak nie jedyne atrakcje, jakie znajdują się tutaj dla turystów żądnych wspaniałych zabytków czy też aktywnego wypoczynku. W tekście tym chciałbym przedstawić wam ciekawe miejsce, jakim niewątpliwie jest Fort Anioła, który imponuje swoją wielkością, a także stanem zachowania. Jest to potężna fortyfikacja pruska, którą dzisiaj co roku podziwiają dziesiątki tysięcy turystów.
 

Fort pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, a budujący go Prusacy, pragnęli aby bronił zachodnie fortyfikacje od strony lądu. Wskazują na to wały, jakie utworzone zostały wokół budowli, a także stanowiska dla strzelców i artylerii. Swojego czasu znajdowały się tutaj fosa, schrony, a także magazyn z amunicją. Między I a II wojną światową fort przystosowano do wojny chemicznej, tworząc specjalne zabezpieczenia drzwi oraz okien. W tracie wojen nie miał on już tak wielkiego znaczenia, a później był wykorzystywany przez Rosjan jako punkt obserwacyjny.
 

Jak widać ciekawa historia daje nam wyraźnie do zrozumienia, że fort odgrywał znaczącą rolę dla Niemców, szczególnie w XIX wieku. Dzisiaj każdy z was może zobaczyć kilka ciekawych miejsc jakie się tam znajdują, a do tych najbardziej spektakularnych należy z pewnością brama obronna, na której znajdują się strzelnice dla karabinów i dział. Podziwiać można również dobrze zachowany schron i wspomniany wcześniej magazyn na amunicję, jak również otwory szybu, gdzie niegdyś funkcjonowała winda. Warto przyjrzeć się także drzwiom pancernym oraz wejść na taras fortu, z którego rozpościera się ciekawy widok. 

Doskonale zostało przystosowane dla turystów wnętrze, w którym znajdują się sala wikingów, kawiarnia i wystawa szkła. Często organizowane są tutaj również ogniska i imprezy tematyczne (np. wystawa biżuterii, malarstwa, porcelany), na których można zrelaksować się i zjeść coś dobrego.
 

Fort Anioła w Świnoujściu to wielka atrakcja przede wszystkim dla fanów turystyki zabytkowej, a także historii naszego kraju. Warto odwiedzić to ciekawe miejsce, bowiem nieczęsto zdarza się, że tego rodzaju obiekty utrzymują się do naszych czasów w tak dobrym stanie.

niedziela, 6 maja 2012

Ciekawe miejsca dla maluchów - majówka w Legolandzie


Niektóre dzieciaki dość trudno zadowolić, co z pewnością wiedzą niejedni rodzice. Nawet najlepsze kolonie mogą okazać się niezbyt udane, więc czasami warto się postarać i spełnić marzenia malucha. Z pewnością każdy z was słyszał o słynnym Legolandzie, znajdującym się w Danii. Warto rozejrzeć się za ofertami różnego rodzaju firm organizujących kolonie – jedną z bardzo ciekawych posiada firma Kogis, która organizuje dwudniowe wycieczki. Dzięki temu łatwo dostać się do królestwa klocków i zabawić tam wiele godzin.

Marka Lego stała się sławna dzięki Ole Kirkowi Christansenowi, który na początku lat 30-tych stworzył wymyślne, drewniane klocki. Z czasem ewoluowały one, dzięki czemu dzisiaj wybierać można spośród różnorodnych  konstrukcji. Sam Legoland powstał w Billund w 1968 roku i dzisiaj jest jedną z największych atrakcji dla dzieci z całego świata. Położony jest wśród pól i przyjemnych krajobrazów, dzięki czemu można bawić się z dala od zgiełku wielkich miast.

Znajduje się tutaj ponad 50 milionów klocków, a park zabaw podzielony jest na kilka części. Mamy więc Legoredo, czyli niezwykłe miasteczko Indian i kowboi, gdzie wielką atrakcją jest przejażdżka dżipem i obserwowanie zwierząt z klocków, które wydają oryginalne dźwięki. Pirate Land to kolejne ciekawe miejsce, które jest miasteczkiem piratów. Tutaj warto odbyć rejs na wyspę, gdzie po drodze natknąć można się na rekiny. Oczywiście z klocków Lego. Wspaniałą atrakcją jest również Lego Castle z rycerzami, zamkiem i smokiem, a także centrum interaktywne.

Organizatorzy wycieczki do Legolandu zapewniają opłatę za transport, zakwaterowanie na jedną noc, a także ubezpieczenia. Natomiast za sam wstęp na teren Legolandu należy zapłacić oddzielnie i przeliczając na polskie złotówki, wyjdzie około 150 zł za bilet dla dorosłych oraz 60 dla dzieci. Atrakcją wycieczki jest również spacer po Lubece i starówce miasta, która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.