sobota, 15 października 2011

Paralotniarstwo – jedną z form aktywnego wypoczynku cz. 1


Żądni przygód i pragnący aktywnego wypoczynku połączonego z turystyką, powinni rozważyć możliwość lotu paralotnią. Urządzenie to ma bogatą historię oraz rzesze miłośników na całym świecie. Nie dziwi to, ponieważ człowiek od dawien dawna próbuje naśladować ptaki i wymyśla mniej lub bardziej wymyślne urządzenia służące wzbijaniu się w przestworza. Paralotnia jest o tyle atrakcyjną propozycją, że jej użytkownik leci na wolnym powietrzu, odczuwając to, co najważniejsze – wiatr we włosach i poczucie niesamowitej wolności.
Historia paralotniarstwa sięga 1961 roku, kiedy to francuski inżynier Pierre Lamoigne skonstruował specyficzny spadochron, który posiadał z boku i z tyłu wcięcia, umożliwiające sterowanie nim w powietrzu. Protoplastą współczesnych paralotni jest jednak wynalazek Domina Jalberta, który stał się rewolucją w 1964 roku. Spadochron komorowy pozwalał na jeszcze łatwiejszą ingerencję w kierunek i wysokość lotu. Z kolei autentyczne narodziny tej dyscypliny miały miejsce w roku 1970, kiedy to trzech Francuzów (Jean-Claude Bétemps, André Bohn i Gérard Bosson) wykonało 100 metrowy zlot na skonstruowanej przez siebie maszynie.

Paralotniarstwo na dobre zagościło w życiu ludzi w latach 90-tych XX wieku, bowiem postęp technologiczny pozwolił na bardziej rozległe eksperymenty na tej aktywnej, ekstremalnej formie wypoczynku. Efektem tego była zmiana konstrukcji spadochronu na bardziej okrągły, a także pierwsze mistrzostwa świata w paralotniarstwie, rozegranie w Austrii w 1989 roku. Jak się okazuje, paralotnie wykorzystywane są również przez NASA do bezpiecznego lądowania na Ziemi.

Historia tego sportu ekstremalnego w Polsce jest dużo krótsza i datuje się jej początek na koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Pierwsze konstrukcje amatorskie próbowane były podczas zlotów rozpoczynanych na szczytach Tatr. Oficjalne zawody zapoczątkowane zostały w Zakopanem, gdzie na starcie stanęło aż 80 zawodników. Z roku na rok paralotniarstwo staje się coraz bardziej popularne, a w świadomości ludzi zakorzenia się myślenie, że ten ekstremalny sport nie jest niebezpieczny i z odpowiednim zabezpieczeniem, każdy jest w stanie skutecznie go uprawiać.
zdjęcie :wikipedia.org