czwartek, 5 kwietnia 2012

Lubuskie Szlaki Wodne

Z pewnością każdy z was niejednokrotnie słyszał o aktywnym wypoczynku, jakim niewątpliwie są wszelkiego rodzaju spływy kajakowe. Okazuje się, że w naszym kraju fani kajaków i uprawiania sportów wodnych na rzekach, mają zapewnionych bardzo wiele atrakcji. Mowa tutaj przede wszystkim o szlakach wodnych, które są idealną alternatywą dla tych pieszych lub rowerowych. Jednym z najbardziej dogodnych obszarów do uprawiania kajakarstwa jest Ziemia Lubuska, nazywana krainą dwustu jezior.

Położona jest ona w zachodniej części naszego kraju i jest niezwykle malowniczym terenem. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem połowa terenu jest zalesiona, a liczne rzeki i jeziora sprawiają, że spacerowanie tutaj i szukanie ciekawych miejsc do odpoczynku jest doskonałym rozwiązaniem. Szlaki wodne są tutaj organizowane na rzekach, a do najpopularniejszych wśród turystów należą Obra, Mięrzecka Struga, Myśla, Postomia i Drawa. Oczywiście rzek, na których organizowane są szlaki jest wiele więcej (o czym przekonacie się za chwilę), jednak to te należą do najczęściej wykorzystywanych do zaspokojenia sportowych i turystycznych zapędów.

Czas przejść do konkretnych szlaków, wśród których zdecydowanie najpopularniejszym jest Lubuski Szlak Wodny. Jest on jednocześnie najdłuższy, bowiem liczy sobie około 220 kilometrów, więc na jego przebycie warto zarezerwować sobie około 10 dni. Ze Sławy do Sanoka płynie się rzekami Obrzycą, Odrą i Wartą, więc zdecydowanie można liczyć na wiele atrakcji, związanych przede wszystkim z możliwością obcowania z naturą. Rzeki są ponadto głębokie i w przeciwieństwie chociażby do Bobra, nie trzeba się martwić o wystające kamienie i ewentualne uszkodzenie kajaka.

Nie muszą się bać również te osoby, które wybiorą się na spływ Notecią, który ma ok. 50 km. Początkiem jest tutaj ujście Drawy do Noteci, a po drodze znaleźć można mnóstwo dogodnych miejsc do biwaku, dzięki czemu wyprawa jest łatwa i przyjemna. Dłuższy, ale nie mniej ciekawy jest spływ Wartą, zaczynający się w Międzychodzie, a kończący w Kostrzynie nad Odrą. Warto również zastanowić się nad wyborem szlaku na nieco mniejszych rzekach, które często pokonuje się trudniej. Mowa tutaj przede wszystkim o Paklicy, Pliszce, Ilance oraz Strzelcach krajeńskich.
Wybór jak widać jest, a wiele ciekawych miejsc czeka na wasze odwiedziny. Jeżeli lubicie aktywną turystykę, połączoną z odrobinę ekstremalnymi formami wypoczynku – szlaki wodne powstały specjalnie dla was!