niedziela, 13 maja 2012

Międzyrzecki Rejon Umocniony – poniemiecka atrakcja


II wojna światowa przyniosła nam cała masę różnorodnych atrakcji turystycznych, co jest chyba jednym z nielicznych pozytywów jej wybuchu. Liczne fortyfikacje, schrony oraz masa różnych przedmiotów, które dzisiaj podziwiać można w muzeach – to dobytek, który cieszy się wielką popularnością wśród fanów aktywnej turystyki. Przewodniki turystyczne informują o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim, który jest właśnie takim obszarem, będącym wielką powojenną atrakcją. Czym jest i dlaczego warto go zwiedzić?

Jak wiadomo, Niemcy mieli bardzo wielkie ambicje w związku ze swoim panowaniem w Europie. Zbudowali więc wiele bunkrów i fortyfikacji, między innymi w naszym kraju, które służyć miały ochronie III Rzeszy. Międzyrzecki Rejon Umocniony to największy system fortyfikacji obronnej w całej Europie, który oglądają nie tylko turyści z Polski, ale i zagranicy. Jego powierzchnia jest ogromna – liczy ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych, zaś długość ponad 30 kilometrów. Nic więc dziwnego, że zwiedzający mogą wybrać dwa rodzaje wycieczki – na trasie krótkiej (1,5 km) oraz długiej (2,5 km). Od wyboru zależna jest także cena biletu, która oscyluje w granicach kilkunastu złotych.

Zejście do podziemi jest bez wątpienia wielkim przeżyciem dla każdego – od głównej drogi prowadzą liczne korytarze, którymi dotrzeć można do różnych obiektów. Najbardziej popularną częścią fortyfikacji jest nadziemna część – bunkier „Pancerwerk”. Umieszczono tam stanowiska dla karabinów maszynowych, ściany okuto dodatkową warstwą stali, a w pomieszczeniu znajdował się nawet miotacz ognia. Spacer po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym to możliwość dotarcia do koszar, pomieszczeń magazynowych i wielu innych ciekawych miejsc. Oczywiście cała podróż odbywa się pod okiem przewodnika (polsko- lub obcojęzycznego).

Wielką atrakcją turystyczną, oprócz niewątpliwych walorów militarnych, są walory przyrodnicze. Fortyfikacja to legowisko dziesiątek tysięcy nietoperzy, dlatego też na jej terenie stworzono rezerwaty o nazwach „Nietoperek” oraz „Nietoperek II”. Wizyta w tym miejscu jest bez wątpienia znakomitym pomysłem i świetną okazją do spędzenia czasu wspólnie z rodziną. Przyjemne z pożytecznym.